17 grudnia, to szczególna data w historii Szczecina. To właśnie przed 47 laty odbył się wielki protest społeczny, w wyniku którego śmierć poniosło co najmniej 16 osób.

Udział w uroczystościach pod bramą Stoczni Szczecińskiej wzięli m.in. szefowa kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński oraz przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Polickiego oraz gminy Police z burmistrzem Władysławem Diakunem i przewodniczącym Rady Miejskiej w Policach Witoldem Królem.

- Tragedia sprzed 47 lat stała się przełomem dla milionów Polaków, którzy nie chcieli żyć uciskami, którzy chcieli zmian. Wydarzenia grudniowe były podstawą do zmian, które nastąpiły 20 lat później. Wyraźnie widać, że wtedy w Szczecinie, w grudniu były to pierwsze kroki stawiane w kierunku wolnej Polski – odczytała słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Halina Szymańska szefowa kancelarii.

Po złożeniu wieńców i kwiatów pod pomnikiem poległych ruszył Marsz Pamięci Ofiar Grudnia ‘70, który przeszedł od Stoczni Szczecińskiej pod pomnik Anioła na Plac Solidarności. Towarzyszył mu obraz Matki Boskiej Robotników Solidarności.

Kwiaty w imieniu mieszkańców gminy Police złożył burmistrz Polic Władysław Diakun oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Policach Witold Król.