11 grudnia w bibliotece Filia Nova przy ul. Bankowej nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy pn. "Poczta w butelce z obozu koncentracyjnego" - "Flaschenpost aus dem KZ", która do 8 grudnia dostępna była w Stadtbibliothek w Pasewalku.

Wystawa, dotyczy życia więźniarek KZ Ravensbrück, która została przygotowana na bazie dokumentów odnalezionych po latach, przemyconych w szklanym pojemniku i zakopanych w lesie w pobliżu Neubrandenburga.

Są to m.in.: listy, relacje o życiu w obozie, wiersze pisane w językach polskim, rosyjskim i czeskim i miniaturowa rzeźba przedstawiająca orła, a na niej dwa napisy: "Jeszcze Polska nie zginęła" i "Wolność i zwycięstwo 1943".

Obóz koncentracyjny w Ravensbrück funkcjonował w latach 1939-1945. Osadzone w nim więźniarki nie chciały, aby świat zapomniał o krzywdach jakie przechodziły. Chciały za wszelką cenę dać świadectwo wstrząsającej zbrodni przeciwko człowiekowi. Dzięki zapiskom kobiet dowiadujemy się o ich ciężkiej, niewolniczej pracy, o eksperymentach medycznych, o egzekucjach, uśmiercaniu w komorach gazowych.

Na podstawie tekstów źródłowych przygotowany został program edukacyjny "Znalezisko przemycone z obozu koncentracyjnego - pamięć, sztuka i godność człowieka", którego autorami są dr Constanze Jaiser i Jacob David Pampuch. Projekt nagrodzony został Nagrodą im. Annalise Wagner przyznawaną przez Regionalną Bibliotekę w Neubrandenburgu.