10 listopada 2017 roku na stałe wpisze się w historię naszego miasta. To właśnie 10 listopada br. w Parku Solidarności w Policach odbyło się uroczyste otwarcie Skwerów Wielkich Polaków i odsłonięcie obelisków poświęconych pamięci: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Prezydenta na uchodźstwie i honorowego obywatela Polic Ryszarda Kaczorowskiego oraz prof. Lecha Kaczyńskiego.

Uroczystości w polickim parku poprzedziła msza święta w kościele św. Kazimierza celebrowana przez bp. Henryka Wejmana, w trakcie której powitano obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Solidarności.

- Witamy Cię na polickiej ziemi z oddaniem, sercami pełnymi radości i wdzięczności za to, że przybywasz do nas aby otoczyć nas swoją matczyną miłością i opieką – powiedział Krzysztof Zieliński, przewodniczący NSZZ Solidarność Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

Po zakończonej mszy, spod kościoła ruszył przemarsz w asyście orkiestry w kierunku Parku Solidarności, gdzie odbyły się główne uroczystości rozpoczęte od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego.

Jako pierwsza głos zabrała Halina Szymańska, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, która odczytała list skierowany przez Andrzeja Dudę do uczestników wydarzenia oraz mieszkańców gminy Police.

- Niechaj miejsce to będzie widomym znakiem patriotyzmu mieszkańców Polic oraz symbolem zbiorowej pamięci, dziedzictwa i tożsamości naszego narodu – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Burmistrz Polic Wladysław Diakun podkreślił, że jest to dzień szczególny w historii Polic.

- 10 listopada 2017 roku zapisze się złotymi zgłoskami w najnowszej historii Polic. Najnowszej historii ziemi polickiej, gdzie Wy tu jesteście, gdzie z Waszego serca i ducha Solidarności powstają wspaniałe pomniki naszych bohaterów i wielkich Polaków – podkreślił Władysław Diakun burmistrz Polic.

Słowa uznania w kierunku inicjatorów przedsięwzięcia skierował również Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości i brat tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej śp. prof. Lecha Kaczyńskiego.

- Najgoręcej jak tylko potrafię chciałbym podziękować tym wszystkim ludziom dobrej woli i szlachetnych serc zaangażowanym w tę szczytną inicjatywę, jestem serdecznie wdzięczny – napisał w liście Jarosław Kaczyński.

Mieczysław Jurek, przewodniczący „Solidarności” na Pomorzu Zachodnim podkreślił z kolei jak ważne jest dbanie o historię i bohaterów.

- Musimy dbać o historię naszego regionu jeszcze mocniej, pisać jeszcze wyraźniej, żeby nie było wątpliwości kto jest bohaterem, kto zasługuje na pamięć i pomniki. Takich osób na szczęście w naszym regionie i Polsce nie brakuje – podsumował Mieczysław Jurek, przewodniczący „Solidarności” na Pomorzu Zachodnim.