Domki na palach, hotel ze SPA i Wellness, Policki Park Przemysłowy, zakłady  przetwórstwa  fosfogipsu na „białej górze”, nowa marina i centrum administracyjno-mieszkaniowe – to Police przyszłości w oczach studentów Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, zaprezentowane podczas specjalnej wystawy w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach.

Wystawa „Zielone miasto Police” to ekspozycja prac studentów, wykonanych na przedmiocie zarządzanie miastami. Wernisaż miał miejsce w środę 5 lipca. Gospodarzem spotkania był zarazem patron wystawy, Burmistrz Polic Władysław Diakun.

– Serdecznie dziękuję za te piękne prace. Dziękuję za wiele lat coraz lepiej rozwijającej się współpracy z Uczelnią – podkreślał Wadysław Diakun, burmistrz Polic.

W uroczystości obecni byli przedstawiciele ZUT: prof. dr hab. inż. arch. Waldemar Marzęcki, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, dr inż. arch. Elżbieta Czekiel-Świtalska,  kierownik Zakładu Urbanistyki, Planowania Regionalnego i Zarządzania, mgr inż. arch. Alicja Świtalska, która pisze doktorat o przestrzennym rozwoju miasta Police i dr inż. arch. Adam Zwoliński.

- Oczywiście byli też autorzy prac, którym pozwolono puścić wodze fantazji. A w ich głowach – o czym świadczą prace - jest ona  nieposkromiona. – Realizacja choćby jednego z tych wspaniałych pomysłów – mówił prof. Waldemar Marzęcki – to całoroczny budżet gminy Police. Zdajemy sobie z tego sprawę. Ale to dobrze, że studenci mogą też zderzyć się z realną rzeczywistością. To dla nich dobre doświadczenie.

Gmina Police już od pierwszych lat XXI wieku współpracuje z Uczelnią. Pierwsze relacje zostały nawiązane jeszcze z Politechniką Szczecińską, a po połączeniu jej z Akademią Rolniczą w Szczecinie i utworzeniu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego – są z sukcesem kontynuowane. W ramach tej współpracy Burmistrz Polic ufundował doroczną nagrodę za najciekawszą pracę urbanistyczno-architektoniczną, związaną z Policami.

W Miejskim Ośrodku Kultury w Policach można zobaczyć najnowsze koncepcje studentów. Są projekty, wizualizacje i makiety, wszystko – dokładnie opisane. Zobaczyć  – i na chwilę przekroczyć próg marzeń. A za tym wszystkim stoją dwie panie, które od wielu lat z wielkim zapałem koordynują całe przedsięwzięcie: pani Elżbieta Czekiel-Świtalska z ZUT i pani Anna Szostak, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Policach. Wystawa w MOK potrwa do 12 lipca br.