Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości jak co roku obfitowało w wiele wyjątkowych wydarzeń, w których obok mieszkańców Polic wzięli udział również policcy samorządowcy.

Ten świąteczny dzień rozpoczął się od złożenia przez delegację samorządowców pod obeliskami marszałka Józefa Piłsudskiego, prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Następnie w kościele pw. św. Kazimierza w Policach odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, którą sprawował proboszcz jasienickiej parafii i wicedziekan Dekanatu Police ks. kan. Waldemar Szczurowski.

Tego też dnia odbył się w Policach odbył się II Bieg Niepodległości, który został zorganizowany przy wsparciu Gminy Police. Wzięli w nim udział zarówno dzieci, jak i dorośli. Podczas tego wydarzenia uroczyście odśpiewany został hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego.

Po południu w hali sportowej polickiego Zespołu Szkół odbył się koncert „Ułani, ułani”, który jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem wśród policzan. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad tysiąc osób. Nie mogło zabraknąć najbardziej znanych pieśni patriotycznych, takich jak „O mój rozmarynie”, czy „Pierwsza brygada”, które były śpiewane wspólnie z prowadzącymi koncert Ewą Filipowicz-Kosińska, grającym na fortepianie Krzysztofem Figlem oraz studentów Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie.

Podczas wystąpienia Burmistrz Polic podkreślił, że Dzień Niepodległości to najważniejsze święto w Polsce, które nabiera szczególnego znaczenia, w kontekście wydarzeń, jakie obserwujemy za wschodnią granicą po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę.

W tym roku – ze względu na przebudowę Miejskiego Ośrodka Kultury – koncert odbył się w innym niż zazwyczaj miejscu, tj. w hali sportowej Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach. Organizatorem wydarzenia był jednak policki MOK przy udziale Gminy Police i Starostwa Powiatowego w Policach.