Panie przewodniczący, Panie i Panowie Radni, zaproszeni goście, szanowni Państwo.

Gmina Police złożyła 3 wnioski o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych:

  1. Budowa infrastruktury sportowej przy ul. Roweckiego w Policach
  2. Przebudowa układu drogowego centrum miasta Police
  3. Przebudowa i wyposażenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach

Gmina złożyła również wniosek o przyznanie grantu w ramach działania 7.7 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomors-kiego na wsparcie psychologiczno - pedagogiczne uczniów polickich szkół.

 

27 czerwca w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Policach przy ul. Siedleckiej odbył się IV Memoriał im. Antoniego Rogowskiego w podnoszeniu ciężarów. Razem z przewodniczącym Rady Miejskiej w Policach Andrzejem Rogowskim, synem śp. Antoniego Rogowskiego, uroczyście otworzyliśmy zawody.

W trakcie zawodów do rywalizacji przystąpili zawodnicy i zawodniczki w kategorii wiekowej do 15 i 17 lat.

 

6 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach odbyła się wystawa prac studentów Wydziału Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego wykonanych w ramach przedmiotu Zarządzanie miastami. Tematem wystawy była wizja rozwoju Polic. Wystawa w MOKu to efekt wieloletniej współpracy gminy Police oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technolo-gicznego w Szczecinie.

 

15 lipca nastąpiło oficjalne otwarcie wyremontowanej ul. Polnej w Trzebieży. W uroczystości udział wzięli między innymi wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, sołtys Trzebieży Małgorzata Siemianowska oraz samorządowcy i radnyi gminy Police.

Inwestycja kosztowała 3,336 miliona złotych. Sfinansowano ją z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.

 

20 lipca podpisałem umowę na dostęp do oprogramowania w ramach projektu "Region Dobrego Wsparcia realizowany przez samorząd województwa - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej - oraz partnerów: Fundacja Nauka dla Środowiska, Caritas Archidiecezji Szczecińsko- Kamieńskiej i Caritas Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej. Projekt daje możliwość stworzenia sieci pomocy dla seniorów i osób niepełnosprawnych. OPS w Policach w ramach projektu otrzymał dostęp do oprogramowania oraz 20 opasek Smartwatch, które otrzymają seniorzy. Program w Policach jest aktualnie wdrażany, konieczne było zakupienie telefonów komórkowych dla opiekunek domowych i zainstalowani w nich oprogramowania.

 

25 lipca na terenie trzebieskiego Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego odbyła się kolejna edycja imprezy Czas na Eko Trzebież. W trakcie trwania wydarzenia odwiedzający mogli wziąć udział w wielu atrakcjach.

Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia/ Polska ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego EFRR.

 

25 lipca Kilkaset osób wzięło udział w V Biegu Neptuna, który odbył się w Trzebieży pod hasłem „Neptun dla Ingi”. Podczas imprezy były zbierane pieniądze na leczenie chorej na SMA Ingi Niedźwieckiej z Przęsocina.

Rywalizacja na pięciokilometrowej trasie, której początek i koniec wyznaczono na trzebieskiej promenadzie, rozgrywana była w dwóch konkurencjach, tj. w marszu nordic walking oraz w Biegu Głównym. Obie, pomimo panującego upału, cieszyły się bardzo dużą popularnością.

W zawodach mogły wziąć udział dzieci i młodzież, dla których przygotowano odpowiednio dostosowane do wieku dystanse.

Połowa wpłacanego przez dorosłych zawodników wpisowego zasiliła zbiórkę na leczenie terapią genową Ingi Niedźwieckiej.

 

25 lipca na terenie Centralnego Ośrodka Żeglarskiego w Trzebieży zakończyły się 57 Etapowe Regaty Turystyczne. W tegorocznych regatach wystartowało 61 jachtów i 230 osób. Żeglarze mieli do pokonania osiem etapów po wodach Zalewu Szczecińskiego, Bałtyku, Zalewu Kamieńskiego oraz Roztoki Odrzańskiej. Ósmy wyścig – Stepnica-Trzebież – był rozgrywany o Puchar Burmistrza Polic.

 

15 sieprnia na zaproszenie dowódcy XII Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego gen. dywizji dr. Dariusza Parylaka brałem udział w obchodach święta Wojska Polskiego. W imieniu miasta i gminy Police złożyłem wiązanki kwiatów pod pomnikiem niepodległości na os. Słonecznym w Szczecinie.

 

19 sierpnia Wydział Techniczno-Inwestycyjny Urzędu Miejskiego w Policach odebrał od wykonawcy odbudowaną w Trzebieży promenadę.

Oficjalnie otwarcie promenady odbędzie się 11 września br. Promenada będzie nosiła im. Aleksandra Doby, znanego na całym świecie kajakarza i podróżnika, który zmarł „śmiercią podróżnika, spełniając swoje marzenia” podczas tegorocznej wyprawy na Kilimandżaro.

Zgodnie z projektem – odtworzenie promenady nastąpiło od miejsca, w którym udało się ugasić pożar. Odtworzona została zarówno promenada, jak i wysepki z miejscami leżakowymi.

 

W dniach 23-25 sierpnia, na zaproszenie władz Nowego Rozdołu – miasta partnerskiego Gminy Police - brałem udział w uroczystościach 30 rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę.

 

27 sierpnia spotkałem się w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 1 w Policach z dyrektorami i nauczycielami gminnych szkół i przedszkoli. W trakcie spotkania omówiono przygotowanie placówek oświatowych do nowego roku szkolnego.

Wręczyłem powołania dyrektorskie na pięcioletnią kadencję Pani Barbarze Tasak, dyrektorce Szkoły Podstawowej nr 1 w Policach, Pani Małgorzacie Szyłejko dyrektorce Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach , Pani Marcie Mazur dyrektorce Przedszkola Publicznego nr 6, powierzyłem pełnienie obowiązków dyrektora Szkoły Podstawowej nr 6 Pani Anecie Zygoń.

Odebrałem również ślubowanie od 8 nauczycieli, którzy uzyskali awans na stopień nauczyciela mianowanego.

 

27 sierpnia na skwerze im. Jana Pawła II w Policach odbył się wyjątkowy koncert zorganizowany wspólnie przez Operę na Zamku w Szczecinie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Policach, który poprowadził Tomasz Raczek. „Sierpniowe Przełomy”, czyli nastrojowa podróż przez świat muzyki najsłynniejszych dzieł polskiej kinematografii. Wybrzmiały kompozycje wybitnych twórców muzyki filmowej, które zapisały się w pamięci kilku pokoleń wielbicieli polskiego kina.

Patronat nad koncertem objęli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Burmistrz Polic Władysław Diakun.

 

29 sierpnia brałem udział w Dożynkach Archidiecezjalnych, które odbyły się w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołabaczu.

 

30 sierpnia, w czterdziestą pierwszą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, razem z moim zastępcą Maciejem Greinertem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Rogowskim złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem Ludziom Solidarności i św. Jana Pawła II w Policach oraz pod bramą Stoczni Szczecińskiej.

 

Do 30 września Główny Urząd Statystyczny przeprowadza Narodowy Spis Powszechny  Ludności i Mieszkań 2021.

Do udziału w spisie zobowiązany jest każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, a co za tym idzie, każdy mieszkaniec Gminy Police.

Podstawową metodą realizacji obowiązku spisowego jest samospis internetowy. W tym celu należy wejść na stronę: https://spis.gov.pl i wypełnić formularz spisowy.

Pozostałe metody realizacji spisu to:

- w punkcie spisowym w Urzędzie Miejskim w Policach (Gminne Biuro Spisowe udostępnia stanowisko do samospisu);

- dzwoniąc na infolinię spisową: 22 279 99 99;

- za pośrednictwem rachmistrzów spisowych realizujących wywiady bezpośrednie lub telefoniczne.

Czynności spisowe będą realizowane do 30 września 2021 r. Przypominamy o dopełnieniu obowiązku w tym terminie.

 

W Punkcie Szczepień Powszechnych zlokalizowanym w budynku OSiR przy ul. Piaskowej 97 do końca sierpnia zaszczepiono 2080 osób.