Dziś w samo południe odsłonięta została wystawa plenerowa „Tu rodziła się Solidarność” na skwerze Jana Pawła II w Policach. Organizatorem wystawy jest Instytut Pamięci Narodowej.

Ekspozycje mają na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju.

W części lokalnej znalazły się informacje na temat działań podejmowanych w Zakładach Chemicznych Police.

– Zakłady Chemiczne „Police” były jednym z największych zakładów przemysłowych w regionie i ważnym ośrodkiem strajkowym. Pracownicy fabryki masowo zaangażowali się w budowę struktur NSZZ „Solidarność”, a ich reprezentanci weszli w skład Międzyzakładowej Komisji Robotniczej. Organizowano liczne zebrania i narady, a podczas I Walnego Zebrania Delegatów wyłoniono zakładowe władze związku. Przewodniczącym został lider strajku sierpniowego Stanisław Kocjan – czytamy na lokalnej karcie wystawy.

Udział w odsłonięciu wystawy wziął m.in. burmistrz Polic Władysław Diakun oraz Krzysztof Zieliński.

Burmistrz Polic podkreślił, że często mówi się o Gdańsku a zapomina o Szczecinie. Tu gdzie był prawdziwy początek "Solidarności".