Od najbliższej soboty 27 marca rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa, które obowiązywać będą do 9 kwietnia. Nowe obostrzenia obejmą również okres Świąt Wielkanocnych.

Rząd apeluje o ograniczenie do minimum kontaktów społecznych. W okresie Świąt Wielkanocnych zaleca się ich spędzenie w gronie domowników.

Od 27 marca zamknięte zostaną wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych oraz księgarni.

W miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Co ważne rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego!