Od uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy rozpoczęły się w piątek, 28 sierpnia, obchody jubileuszu 40. rocznicy Wydarzeń Sierpnia 1980 i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Mszy świętej przewodniczył proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Szczecinie i duszpasterz ludzi pracy ks. kan. Zbigniew Grzegorz Rzeszótko. Homilię wygłosił ks. kan. Waldemar Szczurowski, proboszcz jasienickiej parafii.

Następnie uczestnicy uroczystości przemieścili się w kierunku Parku Solidarności, w którym odsłonięto głaz poświęcony zamordowanemu przez służby bezpieczeństwa PRL kapelanowi „Solidarności” ks. Jerzemu Popiełuszce.

Przewodniczący regionu NSZZ „Solidarność” Mieczysław Jurek, podczas swojego przemówienia, nawiązał do ostatnich wydarzeń związanych z przeszukiwaniami dokonanymi przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

– „Solidarność” nie zostawi tej sytuacji bez komentarza i bez reakcji. Nie może dochodzić do takich sytuacji, że członkowie komisji krajowej od 6 rano są inwigilowanymi przez służby specjalne. To się skończy – mówił.

Następnie zebrani przeszli pod dwa kolejne pomniki – pomnik Jana Pawła II oraz pod pomnik „Ludziom Solidarności”, gdzie złożono kwiaty i znicze. Uroczystości zakończył zorganizowany na skwerze koncert „Sierpniowe Przełomy”.

W obchodach rocznicowych wzięła udział delegacja gminy Police z burmistrzem Władysławem Diakunem na czele.