20 listopada w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - dla Arka i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele chorego liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest rak krwi, społeczności Polic i okolic. Arkadiusz nigdy nie zastanawiał się nad swoim zdrowiem. Zawsze pełen energii i pozytywnego nastawienia do życia stawiał czoło każdemu wyzwaniu. Niestety w styczniu lekarze zdiagnozowali u Arka ostrą białaczkę limfoblastyczną. Zaczęła się walka o każdy dzień życia.

Dziś już wiadomo, że jedyną szansą Arka na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od Dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1.100.000 potencjalnych Dawców, i ponad 26 milionów w bazach na całym świecie - nie ma aktualnie Dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Arkiem. Rodzina i przyjaciele nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Pomóż Arkowi i Innym!” ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media. Burmistrz Polic- Pan Władysław Diakun, wspiera działania rodziny, przyjaciół Arka i lokalnej społeczności.

Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi, dlatego w akcji weźmie udział ponad 30 wolontariuszy, 6 pielęgniarek i lekarz. - Dla każdego z nas oddanie 4 ml krwi to bardzo niewiele – być może dla Arka jest to szansa na znalezienie dawcy – tłumaczył Burmistrz Polic. - Apeluję do Waszych uczuć: przyjdźcie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku. Liczy się każdy!

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 20 listopada 2016 r.
Godzina: 10:00 – 16:00
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Pawła II
Adres: ul. Piaskowa 99, Police

Kontakt:
Agnieszka Wróblewska – Fundacja DKMS, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: +48 22 882 95 72

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Czy wiesz, że Twój 1% pomoże nam zarejestrować kolejnych potencjalnych dawców szpiku?

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiowa cegiełkę. Przekaż 1% swojego podatku na naszą działalność. Wpisz w swój formularz PIT nasz numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na naszej stronie: www.dkms.pl/pl/1procent.

Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 970 000 (wrzesień 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 440 (wrzesień 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.