15 lipca w Pasewalku odbyły się uroczyste obchody 20-lecia partnerstwa miast Police i Pasewalk. Uroczystości odbyły się  w Kulturforum Historisches U z udziałem wielu zaproszonych gości z Polski i Niemiec. Gospodarzami uroczystości byli  Sandra Nachtweih Burmistrz Pasewalku i Władysław Diakun Burmistrz Polic.

Umowa o współpracy i partnerstwie została podpisana 15 lipca 1999 r. przez Wilfrieda Siebiera burmistrza Pasewalku i Władysława Diakuna burmistrza Polic.

- Byliśmy zdania, że to ma być partnerstwo nie polegające tylko na tym, że administracja się odwiedza raz, dwa razy do roku. I to się udało – współpracujemy na poziomie sportu, turystyki – szlaki wodne, rowerowe – mówił  Wilfried Siebier były burmistrz Pasewalku

- Współpraca między Policami a Pasewalkiem jest współpracą wzorową. Wg mnie najlepszą na polsko-niemieckim pograniczu – mówił burmistrz Polic Władysław Diakun.

- Partnerstwo to wspólne doświadczednia, wspólne działania. Od ponad dwudziestu lat współpracujemy z naszymi polskimi sąsiadami – mówiła Sandra Nachtweih Burmistrz Pasewalku.  - Siedemdziesiąt procent Niemców i sześćdziesiąt procent Polaków chcieliby aby w centrum tych wzajemnych relacji była teraźniejszość i przyszłość nie przeszłość. (…) Pamiętać o historii i wspólnie kształtować przyszłość to jest naszą codziennością ty na pograniczu.

O współpracy polsko-niemieckiej mówili również: deputowany Niemieckiego Sejmu Federalnego Philipp Amthor oraz starostowie powiatu Vorpommern Greifswald Michael Sack i Polickiego Andrzej Bednarek.

Uroczystość poprowadził dr Matthias Kneip - pisarz, publicysta, naukowiec w Deutschen Polen-Instituts.