27 maja, w Dniu Samorządu Terytorialnego, Powiat Policki świętował jubileusz 20-lecia istnienia. Na uroczystości, które odbyły się w Hotelu Dobosz w Policach, przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, gmin wchodzących w skład powiatu polickiego, służb mundurowych, firm i instytucji a także osoby, które przez te 20 lat były związane z samorządem powiatowym.

Przybyłych gości przywitał Starosta Policki Andrzej Bednarek.

- Dziękuję bardzo, że jesteśmy w tym miejscu wszyscy razem. Bardzo mi miło, być teraz przed Państwem i przemawiać w imieniu Zarządu Powiatu w Policach - Wicestarosty Polickiego Joanny Napiwodzkiej i Członka Zarządu Powiatu w Policach Beaty Chmielewskiej. Dla zobrazowania powiem o trzech liczbach, które pokażą co działo się z Powiatem Polickim na przestrzeni 20 lat. W 1999 roku mieszkańców Powiatu Polickiego było około 55 tysięcy. Dziś mamy ponad 75 tysięcy. W 1999 roku pracowało 55 pracowników w Starostwie Powiatowym, dziś jest to ponad 130 pracowników. Pierwszy budżet powiatu wynosił 24 miliony złotych. Dziś budżet wynosi 119 milionów. Te różnice pokazują co stało się z Powiatem Polickim przez 20 lat.

O okolicznościach powstania Powiatu Polickiego opowiedział Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski.

- Nasze starania, by Police były stolicą Powiatu Polickiego były bardzo duże. Był jednak taki pomysł przedstawicieli ówczesnego Rządu, by to Szczecin był naszą stolicą. Nie zgadzaliśmy się na to. Ówczesna Rada Gminy i Miasta Police przyjęła szereg stanowisk i uchwał, łącznie z tą z 24 lutego 1998 roku, w których stwierdzaliśmy, że ten pomysł jest nie do przyjęcia. Rozpoczęła się też wtedy taka akcja, by skłaniać okoliczne gminy do poparcia wyboru Polic na stolicę powiatu. Nasze opracowania uzasadniały sens takiego rozwiązania. Były też osoby, które nam sprzyjały. Ś.P. Premier Longin Komołowski ówczesny Minister Pracy i Polityki Socjalnej bardzo lobbował, by stolica powiatu była tutaj, w Policach.

Police zostały stolicą Powiatu Polickiego. Pierwszym Starostą był Lech Bartnik.

- Gdy wracam pamięcią do początków, to stają mi przed oczami nie wydarzenia, problemy czy układy polityczne. Przychodzą mi w pamięci ludzie. Składam wyrazy pamięci i wdzięczności Ś.P. Wojtkowi Wiśniewskiemu i Mietkowi Kaczanowskiemu, których żegnaliśmy nie tak dawno na cmentarzu w Dobrej. Dla przypomnienia, w składzie pierwszego Zarządu Powiatu w Policach byli jeszcze Stanisław Szymaszek, Michał Kaczmarski i Alicja Gajos. Dziękuję także tym pracownikom, których tutaj widzę wśród nas. Obserwuję z dumą Wasze sukcesy i sukcesy innych osób, z którymi współpracowałem. Minęło 20 lat.

Jubileusz był okazją do wręczenia nagród Gryfa Zachodniopomorskiego w dowód uznania za rozwój idei samorządności w regionie zachodniopomorskim. Z rąk Skarbnika Województwa Zachodniopomorskiego dr hab. Marka Dylewskiego i Przewodniczącej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego dr Marii Ilnickiej-Mądry odebrali je: Starosta Policki Andrzej Bednarek, Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski, Burmistrz Polic Władysław Diakun, Wójt Gminy Dobra Teresa Dera, Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz i były Burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga.

Przedstawiciele czterech gmin przekazali na ręce Starosty Polickiego i Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach defibrylator, który już wkrótce będzie dostępny w Starostwie Powiatowym przy ul. Tanowskiej w Policach.

źródło: Powiat Policki