23 maja w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu otwarto wystawę „Świat zwierzęcy Puszczy Wkrzańskiej” dwóch pasjonatów natury, miłośników fotografii: Przemysława Wójcika i Fernando Franza Schmidta. Na blisko 70 fotografiach autorzy pokazali zachwycającą przyrodę, ujmujący świat zwierząt Puszczy Wkrzańskiej, inspirującą faunę Rezerwatu Świdwie.

Autorami prac prezentowanych na wystawie są:

Przemysław Wójcik, szczeciński fotograf przyrody, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Artysta, który od 10 lat każdą wolną chwilę poświęca na fotografowaniu fauny, szczególnie w Rezerwacie Świdwie. Autor kilku wystaw w powiecie polickim i w dworku Ramin w Niemczech.

Fernando Franz Schmidt, niemiecki fotograf przyrody z miejscowości Torgelow specjalizujący się w fotografii dzikiej przyrody. Dzięki fotografiom dzikiej przyrody Fernando chce dzielić się z innymi pięknem natury, pięknem swojej Ojczyzny.

Inicjatorem wystawy był Wojciech Szlachcikowski.

Wernisaż pokazał piękno ptaków, zwierząt żyjących w obszarze Puszczy Wkrzańskiej po obu stronach granicy. Rozległe tereny Puszczy Wkrzańskiej zarządzane przez Tomasza Kuleszę Nadleśniczego Nadleśnictwa Trzebież i Petera Neumanna szefa Nadleśnictwa Rothemühl w Niemczech, są przykładem ciekawej, zróżnicowanej i rzadko spotykanej fauny.

Podczas wernisażu pokazano również film przedstawiający środowisko Puszczy Wkrzańskiej. O ciekawostkach z życia Puszczy, opowiadali Tomasz Kulesza i Peter Neumann.