REZERWAT Świdwie znany jest jako jeden z cenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. Jego wyjątkowymi mieszkańcami są przede wszystkim ptaki, a szczególnym, naturalnym skarbem Rezerwatu Świdwie są ich głosy, które stały się inspiracją wyjątkowego artystycznego przedsięwzięcia: „Świdwie Sanctus - natura i człowiek w dźwięku i obrazie”. Projekt połączył ptasie śpiewy, rechot żab, porykiwania jeleni z muzyką tworzoną przez ludzi. Pierwszy koncert w ramach „Świdwie Sanctus” już 14-go października w kościele w Policach-Jasienicy.

Idea „Świdwie Sanctus”, powstała w podszczecińskim Tanowie. W sąsiedztwie puszczy Wkrzańskiej i rezerwatu, grupa pasjonatów skupionych w zespole wokalnym „Tam i Owo” zaczęła tworzyć teksty i muzykę do naturalnych dźwięków natury. Bazą do projektu są nagrania Rościsława Wysockiego, przyjaciela rezerwatu, który od ponad 40 lat zbiera i kataloguje „głosy Świdwia”. Do idei dołączył Deutsch – Polnischer Chor Horyzont, chóry szkolne z Trzebieży i Tanowa oraz wielu solistów.

Naturalne dźwięki rezerwatu połączone będą z bogatym instrumentarium, autorskimi utworami chóralnymi wykonywanymi przez połączone zespoły wokalne, a także solowymi pieśniami inspirowanymi dźwiękami Świdwia. Utwory ułożone w cykl dnia, przedstawiające rezerwat od świtu do nocy. Usłyszymy dźwięki poranka, burzy, ale także kluczowych solistów rezerwatu, wśród których słynny jest dudniący dźwięk czapli bąka.

Najbliższy koncert, na który serdecznie zapraszamy już 14-go października w kościele parafialnym w Policach-Jasienicy o godz. 16. Wstęp wolny. 

Realizatorem projektu „Świdwie Sanctus – natura i człowiek w dźwięku i obrazie” jest Stowarzyszenie Akademia Komunikacji Społecznej. Inicjatywę wsparły finansowo instytucje: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Gmina Polica oraz Powiat Policki.

SAKS