- Program miał być skierowany do wszystkich, jednak ze szczególnym uwzględnieniem rodzin wielodzietnych i tych, których nie stać na kredyt hipoteczny. (…) propozycja ta brzmiała bardzo obiecująco i wiele osób zaczęło robić sobie względem tego typu mieszkań wielkie nadzieje – tak o programie „Mieszkanie Plus” mówił podczas zorganizowanego w poniedziałek, 24 września, briefingu prasowego zastępca burmistrza Polic Jakub Pisański.

Gmina Police wskazała Bankowi Gospodarstwa Krajowego do udziału w programie „Mieszkanie Plus” trzy polickie działki przeznaczone pod nieruchomości, na których można by wybudować łącznie ponad 100 mieszkań. Działki te są zlokalizowane u zbiegu ulic: Robotnicza/Piaskowa, Wyszyńskiego/Piłsudskiego oraz Piłsudskiego/Mazurska.

W międzyczasie okazało się, że założenia programu Mieszkanie Plus są nierealne. Początkowo szacowano, że czynsz w mieszkaniach objętych programem będzie wynosił10-20 zł za metr kwadratowy (12-24 zł przy decyzji o późniejszym wykupie). Tymczasem okazało się, że będzie on wynosił przynajmniej 25 zł  za metr kwadratowy, nie wliczając opłat eksploatacyjnych. Obecnie średni czynsz za mieszkanie komunalne w Gminie Police wynosi 3,66 zł za metr kwadratowy, zaś  najwyższy czynsz komunalny w sześciu wybudowanych przez gminę w latach 2010-2014 budynkach zlokalizowanych przy ulicach PCK-Bankowa-Wyszyńskiego obok wskazanego pod zabudowę terenu to 6,78 zł za metr kwadratowy. Rząd wycofał się z pierwotnych zamierzeń.

- Co mamy dziś? Ustawę o dopłatach do czynszu – nową propozycję Mieszkania Plus – ale to już inny temat. Tym samym, sztandarowe dzieło „PiS” zmieniło się z programu tanich mieszkań na wynajem w program dopłat do czynszu.  - podsumował Jakub Pisański.