Trzebież, Świnoujście, Dziwnów, Kamień Pomorski, Wolin, Stepnica – te miejscowości znalazły się na trasie zainaugurowanych w sobotę 21 lipca w trzebieskim porcie 54. Etapowych Regat Turystycznych, organizowanych corocznie przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

Podczas uroczystej inauguracji burmistrz Polic Władysław Diakun w przemówieniu życzył żeglarzom pomyślnych wiatrów oraz wyraził nadzieję, że w przyszłym roku regaty rozpoczną się już w przebudowanym trzebieskim porcie.

Jest to największa i najstarsza tego typu impreza w Polsce. Od 54 lat tradycyjnie odbywa się ona w drugiej połowie lipca. Trasa regat zaplanowana jest na siedem dni i składa się z siedmiu etapów obejmujących obszary Roztoki Odrzańskiej, Zalewu Szczecińskiego, Morza Bałtyckiego oraz Zalewu Kamieńskiego.

W czwartek 26 lipca, żeglarze wystartują w Wyścigu o Puchar Burmistrza Polic, na trasie Wolin-Trzebież. Wieczorem odbędzie się uroczyste zakończenie VI etapu, biesiada przy piosence żeglarskiej organizowana przez Gminę Police.

Zakończenie zawodów 28 lipca w szczecińskiej marinie North-East.