Osoba siedzi tylem, robi badanie USG, w tle sprzęt medyczny

Jak często słyszałeś hasło „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”? Wpajane od dziecka i szumnie wygłaszane, a jednak wciąż bardzo wielu z nas zapomina o sobie, o swoim zdrowiu i rutynowych badaniach. Niestety zbyt często dowiadujemy się o chorobach zbyt późno, dlatego tak ważnym jest profilaktyka, edukacja i dobry przykład. Szybko wykryta choroba to szansa na zdrowe i lepsze życie.

Męskie Zdrowie to kampania Stowarzyszenia Fizjosport ze Szczecina, której celem jest zmiana podejścia mężczyzn do zdrowia intymnego.

Już 4 lutego w Światowym Dniu Walki z Rakiem w Policach w Galerii HOSSO w godzinach 10:00 do 18:00 przeprowadzimy bezpłatne badania USG jąder oraz testy PSA. Badania adresowane są do każdego pełnoletniego męskiego mieszkańca Polic.

 

Celem akcji jest:

  • Promowanie wiedzy dotyczącej profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jąder i prostaty.
  • Realizacja badań przesiewowych z użyciem ultrasonografów pod kątem wczesnego wykrywania nowotworów jądra.
  • Realizacja badań przesiewowych z użyciem testów jakościowych poziomu PSA we krwi pod kątem wczesnego wykrywania nowotworów prostaty.

 

Dlaczego prowadzimy akcję:

  • Na raka jądra zapada w Polsce 1.500 mężczyzn rocznie. Polska ma najwyższą w Europie śmiertelność na nowotwór jądra (15% przy średniej w UE 5%) wynikającą ze znikomej edukacji oraz wstydliwości pacjentów.
  • Na raka prostaty zapada w Polsce ponad 17.000 mężczyzn rocznie. Jest to obecnie najczęściej diagnozowany nowotwór wśród mężczyzn. Z uwagi na wiele czynników cywilizacyjnych rak prostaty dotyka coraz młodszych mężczyzn.

 

Co nas wyróżnia? Badania !

  • Jako jedyna instytucja na świecie prowadzimy przesiewowe badania dla mężczyzn w ramach międzynarodowego ruchu Movember.
  • W samym zeszłym roku przebadaliśmy ponad 2.500 mężczyzn, wykryliśmy 18 nowotworów.

Badania będą odbywały się w specjalnie przygotowanym do tego mobilnym gabinecie lekarskim umiejscowionych na parterze Centrum Handlowego HOSSO w Policach przy ulicy Wyszyńskiego 13 .

  • Badania USG jąder przeprowadzą lekarze specjaliści urologii z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Spsk2 PUM w Szczecinie.

 

Jak przebiega badanie?

  • Badanie USG polega na przyłożeniu głowicy ultrasonografu do worka mosznowego, dzięki czemu lekarz uzyskuje obraz wszystkich tkanek. Na podstawie ich struktury jest w stanie określić nie tylko kwestie związane z nowotworami, ale także m.in. wodniakami czy żylakami. Badania te nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania, poza zachowaniem higieny osobistej. Wyniki badania są dostępne od razu. Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter naszych badań. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości badana otrzymuje wydruk z obrazem zmian. Badania USG jąder wykonujemy u mężczyzn między 18 a 45 rokiem życia.
  • Badanie PSA to badanie związane z pobraniem kropli krwi z palca i pozwala ono na określenie, czy poziom PSA jest przekroczony w stosunku do normy, czy też nie. Każda komórka prostaty wydziela pewną ilość PSA do krwi. Jeśli jest on w normie to oznacza, że prostata funkcjonuje prawidłowo. Jego podwyższenie informuje albo o podwyższonej aktywności prostaty, np. w przypadku stanu zapalnego, albo też o jej powiększeniu, czy to w wyniku naturalnego rozrostu czy pojawienia się nowotworu. Badania te nie pozwalają na dokładne oznaczenie PSA całkowitego. Do badania nie trzeba być na czczo. Wyniki dostępne są po 10 minutach. Ilość dostępnych testów w ramach każdego wydarzenia jest ograniczona. Badania PSA wykonujemy dla panów powyżej 45 roku życia.

Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter naszych badań.

Pomysłodawcą akcji bezpłatnych badań przesiewowych jest Stowarzyszenie Fizjosport, organizator akcji „Męskie Zdrowie”.